Donate

حراج نسخه خطی نادر قرآن در لندن

حراج نسخه خطی نادر قرآن در لندن

چهارشنبه, 05 ارديبهشت 1397 09:42

برخی آثار هنری اسلامی در لندن به حراج گذاشته می شود. 

حراجی کریستیز لندن روز پنجشنبه (ششم اردیبهشت) تعدادی آثار قدیمی و هنری از جهان اسلام و هند را به حراج می‌گذارد که در میان آن‌ها یک نسخه خطی نادر قرآن نیز وجود دارد.

این نسخه نادر که بخشی از آیات قرآن را شامل می‌شود، یک پالیمسست – palimpsest نسخه خطی یا دست نوشته‌ای که مطالب روی آن پاک شده و دوباره مطلبی رویش نوشته شود – است که قدمت آن به قرن هشتم میلادی (دوم هجری) باز می‌گردد.

به گفته کارشناسان، مطلب پاک شده حاوی بخشی از تورات (سفر تثنیه) به زبان قبطی مصری بوده است.

النور کلارد، پژوهشگر فرانسوی که در بررسی این نسخه نقش داشته، در این باره گفت: کشف این موضوع (که مطالب پاک شده مربوط به تورات و به زبان قبطی بوده) در شناخت ظهور اسلام اهمیت بسیاری دارد و ما در این جا شاهد تعاملات فرهنگی میان جوامع دینی مختلف هستیم.

به گفته کارشناسان حراجی کریستیز، تعداد بسیار اندکی از این نوع نسخ قرآنی در جهان وجود دارد. یکی دیگر از نمونه‌های مشابه دو برگه حاوی سوره‌های قرآن مربوط به قرن اول هجری است که مطالب پاک شده در آن نیز آیات قرآن بوده است.

یکی دیگر از آثار برجسته‌ای که قرار است در حراجی روز پنجشنبه، ششم اردیبهشت‌ماه، عرضه شود، پنج رساله دستنویس درباره ریاضیات و نجوم از دانشمند بزرگ ایرانی مسلمان خواجه نصیرالدین طوسی است.

Bir cevap yazın